THE 1st KOREA-ASIA PIANO OPEN COMPETITION

공지사항

Home > NEWS > 공지사항
2016 제2회 한국-아시아 피아노 오픈 컴피티션 대회 결과발표
등록일2016-10-04 13:29:31
조회수2546
2016 the 2nd KOREA-ASIA PIANO OPEN COMPETITION WINNERS

 

CLASS NO.1 
OPEN CLASS

1st Prize : 김지영 Kim,Jiyoung
2nd Prize : 최영선 Choi,Youngsun
3rd Prize : 유혜헌 Yoe,Hyeheon
4th Prize : 이현정 Lee,Hyunjung
5th Prize : 조대인 Cho,Daein​

 

 

 

CLASS NO.2
YOUTH CLASS

1st Prize : 김민선 Kim.Minsun 
2nd Prize : 이서연 Lee,Seoyeon
3rd Prize : 김선민 Kim,Sunmin
4th Prize : 장주영 Chang,Jooyoung
5th Prize : 안성윤 An,Songyoon

 

 

 

CLASS NO.3
HAYDN SONATA CLASS

1st Prize : 박지현 Park,Jihyun
2nd Prize : 권진영 Kweon, Jinyoung
3rd Prize : 김수빈 Kim, Subin
4th Prize : Jovi Koh
5th Prize : Lam Yuen Chi

 

 

 

CLASS NO.4
MOZART SONATA CLASS

2nd Prize : Chak Ting Cheung
3rd Prize : 박찬솔 Park, Chansol
4th Prize : Celinna Angesti Mawar
5th Prize : 조인예 Jo. Inye

 

 

 

CLASS NO.5
BEETHOVEN SONATA CLASS

2nd Prize : Beethoven Sonata Class

 

 

 

CLASS NO.7
CHOPIN BALLADE / SCHERZO CLASS


1st Prize : 김아인 Kim, Ahin
2nd Prize : 윤채희 Yun, Chaehee

 

 

 

CLASS NO.8
CHOPIN WALTZES / FANTASIE-IMPROMPTU

1st Prize : He Dong Li
2nd Prize : Kayson Wong

 

 

 

CLASS NO.9
CHOPIN ETUDE CLASS

1st Prize : 김다애 Kim,Daae
2nd Prize : 김예지 Kim,Yeji
3rd Prize : 정지윤 Jung,Jiyoon
4th Prize : 양솔지 Yang,Seulji

 

 

 

CLASS NO.10

CHOPIN MAZURKA CLASS


1st Prize : Rui Yi Kuah

 

 

 

CLASS NO.11
CHOPIN NOCTURNE CLASS

1st Prize : Kirsten Yee Man Wong
2nd Prize : Celinna Angesti Mawar
3rd Prize : Kayson Wong

 

 

 

CLASS NO.12
CHOPIN POLONAISE

2nd Prize : 김노경 Kim, Nokyung

 

 

 

CLASS NO.13

LISZT ETUDE CLASS


1st Prize : 박지현 Park,Jihyun
2nd Prize : 김정현 Kim, Jeonghyeon
3rd Prize : 김현주 Kim, Hyunjoo
4th Prize : 김수빈 Kim, Subin
5th Prize : 김세미 Kim, Semi

 

 

 

CLASS NO.14

LISZT FREE CHOICE CLASS

1st Prize : 이연재 Lee, Yeonjae
2nd Prize : 이서연 Lee, Seoyeon
3rd Prize : 최유정 Choi, Yoojoung

 

 

 

CLASS NO.16
RACHMANINOV CLASS

1st Prize : 오수빈 Oh,Soobin

 

 

 

CLASS NO.17
MENDELSSOHN Free Choice CLASS

1st Prize : 이나현 Lee,Nahyun

 

 

 

CLASS NO.18
SCHUMANN FREE CHOICE CLASS

1st Prize : 오은빈 Oh,Eunbin
2nd Prize : 지서영 Ji,Seoyoung
2nd Prize : 장윤서 Chang,Yunseo
4th Prize : 김현정 Kim,Heonjeong
5th Prize : 김유림 Kim,Yurim

 

 

 

CLASS NO.19
BRAHMS FREE CHOICE CLASS

1st Prize : 김재순 Kim, Jaesoon

 

 

 

CLASS NO.20
CHINESE COMPOSER CLASS

1st Prize : He Dong Li
2nd Prize : Kayson Wong

 

 

 

CLASS NO.21
20th CENTURY CLASS

1st Prize : 이현경 Lee, Hyunkyung
2nd Prize : 김진우 Kim. Jinwoo
2nd Prize : Jovi Koh

 

 

 

CLASS NO.25
YOUTH CLASS B

3rd Prize : Lam Yuen Chi
4th Prize : 정 결 Jung,Kyeol
5th Prize : 김수현 Kim,Suhyun

 

 

 

CLASS NO.26

CHILDREN CLASS A

1st Prize : 허 솔 Huh,Sol 
2nd Prize : 이서연 Lee,Seoyeon
3rd Prize : Vivian Li
3rd Prize : 박수현 Park,Suhyun

 

 

CLASS NO.27 
CHILDREN CLASS B

1st Prize : 한예진 Han,Yejin
2nd Prize : Casey Li
3rd Prize : Jungqing Yu

 

 

 

CLASS NO.28
CHILDREN CLASS C


1st Prize : Junwei Cao
2nd Prize : Ziling Linnie Zheng
3rd Prize : 김주호 Kim,juho

 

 

 

CLASS NO.29
BACH INTERMEDIATE CLASS GROUP A-1

 

1st Prize : Casey Li
2nd Prize : Phoebe Yip

 

 

 

CLASS NO.29
BACH INTERMEDIATE CLASS GROUP A-2

1st Prize : 유호은 You,Hoeun

 

 

 

CLASS NO.30
SONATINA CLASS GROUP A-1

1st Prize : Junwei Cao
2nd Prize : Jungqing Yu
3rd Prize : Phoebe Yip
4th Prize : 이다정 Lee, Dajung
5th Prize : 이서진 Lee, Seojin

 

 

 

CLASS NO.31
SONATINA CLASS GROUP B-1

2nd Prize : 김은정 Kim,Eunjung

 

 

 

CLASS NO.31
SONATINA CLASS GROUP B-2

2nd Prize : 유호은 You,Hoeun

 

 

 

CLASS NO.34
FREE CHOICE YOUTH(SENIOR) CLASS

1st Prize : 윤후명 Yoon,Humyung
2nd Prize : 백채영 Back,Chaeyeong
3rd Prize : 배슬기 Bae,Seulgi

 

 

 

CLASS NO.35
FREE CHOICE CLASS A

1st Prize : 홍승연 Hong,Seongyeon
2nd Prize : 유예지 Yoo,Yeji
2nd Prize : 김소현 Kim,Sohyun
3rd Prize : 김다애 Kim,Daae

 

 

 

CLASS NO.36
FREE CHOICE CLASS B


1st Prize : Lam,Yeun Chi
2nd Prize : 송지우 Song,Jiwoo
3rd Prize : 김현주 Kim,Hyunjoo
3rd Prize : 김유나 Kim,Yoona
4th Prize : 김수빈 Kim,Subin

 

 

 

CLASS NO.37
FREE CHOICE CLASS C

 

1st Prize : 김수현 Kim,Suhyun
2nd Prize : 박채원 Park,Chaewon
2nd Prize : 권진영 Kweon,Jinyoung
3rd Prize : He Dong Li
4th Prize : Vivian Li
5th Prize : 이연재 Lee,Yeonjae

 

 

 

CLASS NO.38
FREE CHOICE CLASS D

1st Prize : 박종민 Park, jongmin
2nd Prize : 한예진 Han, Yejin
3rd Prize : Rui Yi Kuah
3rd Prize : 양지민 Yang, Jimin
4th Prize : Phoebe Yip
5th Prize : Jungqing Yu
5th Prize : 정윤서 Jeong, Yunsoe

 

 

 

CLASS NO.39
FREE CHOICE CLASS E


1st Prize : Junwei Cao
2nd Prize : 김주호 Kim, Juho

 ​
이전글
2017 제3회 한국-아시아 피아노 오픈 컴피티션 대회규정 및 유의사항 안내
다음글
2016 KAPOC CL No.34 FREE CHOICE YOUTH(SENIOR) CLASS
모바일 버전으로 보기